Site icon Emre'nin Sistem Odası

Group Policy’e Administrative Template (ADMX/ADML) Eklenmesi

Group Policy, Active Directory ortamlarında merkezi yönetimin sağlanmasında önemlidir. Fakat varsayılan olarak bazı Group Policy yapılandırmaları policy düzenlenirken Group Policy Management Editor bölümünde bulunmaz. Microsoft tarafından yayınlanan Administrative Templates yönetim şablonları ile bu durum aşılabilir.

Bu makalede örnek olarak Microsoft Office Administrative Template’i Group Policy Management Editor’e eklenecektir.

Öncelikle Group Policy’e eklenecek Administrative Template Microsoft’un kendi sitesinden indirilir. Microsoft Office için tasarlanmış olan Administrative Template dosyaları istenilen sürüme göre aşağıdaki bağlantılardan indirilebilir.

Download Administrative Template files (ADMX/ADML) for Microsoft 365 Apps for enterprise/Office LTSC 2021/Office 2019/Office 2016 and the Office Customization Tool for Office 2016 from Official Microsoft Download Center

Download Office 2013 Administrative Template files (ADMX/ADML) and Office Customization Tool from Official Microsoft Download Center

Download Office 2010 Administrative Template files (ADM, ADMX/ADML) and Office Customization Tool download from Official Microsoft Download Center

Dosya indirildikten sonra çalıştırılarak içeriği bir klasöre çıkarılır. Örnekte dosyalar C:\GPO Templates\Microsoft Office klasörüne çıkarılmıştır.

Bu klasörde

AMDL klasörünün içerisindeki klasörler dil klasörleridir. Administrative Templates hangi dilde kullanılacaksa o klasör içerisindeki ADML dosyalarına ihtiyaç olacaktır. Örneğin ingilizce için en-us klasörü içerisindeki ADML dosyaları kullanılır.

ADMX template dosyalarının hangi Microsoft Office uygulamalarını yöneteceği bilgisi aşağıdaki gibidir:

Group Policy düzenleyicisinde Administrative Template içeriklerinin görüntülenmesi için ilgili klasörler ve dosyalar (İnglizce dili ADML dosyaları için en-us klasörü ve .admx uzantılı dosyalar) Domain Controller’da aşağıdaki klasör yoluna kopyalanır.

C:\Windows\SYSVOL\domain\Policies\PolicyDefinitions

C:\Windows dosya yolundaki PolicyDefinitions klasörü Local Computer’den alınan policy tanımlamalarını içerir. PolicyDefinitions klasörü belirtilen dosya yolunda bulunmuyorsa C:\Windows dosya yolundaki PolicyDefinitions klasörünün belirtilen dosya yoluna kopyalanması policy tanımlamalarının merkezi bir depodan alınmasını (Central Store) sağlayacağından yerinde olacaktır. Aksi taktirde eğer PolicyDefinitions klasörü belirtilen dosya yolunda el ile oluşturulursa ve yeni Microsoft Office Administrative Template dosyaları bu klasöre kopyalanırsa mevcut Administrative Template’ler bu klasör içerisinde bulunmadığından daha önce tanımlanmış olan group policy’lerin uygulanmasında sorun yaşanacaktır ve Group Policy Management Editor’de mevcut bulunan Administrative Template’ler gözükmeyecektir. Bu nedenle önce C:\Windows dosya yolundaki PolicyDefinitions klasörü belirtilen yola kopyalanıp daha sonra Microsoft Office Administrative Template dosyaları bu klasöre eklenirse herhangi bir sorun yaşanmadan hem mevcut Administrative Template’ler hem de yeni eklenen Microsoft Office Administrative Template’leri sorunsuz olarak çalışacak ve Group Policy tanımlamalarında hem mevcut tanımlar hem de Microsoft Office tanımlamaları sorunsuz şekilde tüm domain controllerlarda etkin olacaktır.

Kopyalama işlemi tamamlandıktan sonra Group Policy Management çalıştırılır. Group Policy Management Editor’de yeni bir yeni bir policy oluşturulup (örnekte Office_Settings adında bir policy oluşturulmuştur.) düzenlendiğinde Microsoft Office Administrative Template’ine ait yapılandırmalar görüntülenir.

Böylece Group Policy’e Administrative Template (ADMX/ADML) eklenmesi işlemi tamamlanmış olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Exit mobile version