Site icon Emre'nin Sistem Odası

Group Policy İle Masaüstü Duvar Kağıdı Dağıtımı

Kuruluşunuzdaki tüm bilgisayarlarda aynı masaüstü duvar kağıdı olması istendiğinde bu işlem group policy ile yapılabilir. Masaüstü duvar kağıdı dağıtmanın farklı yöntemleri de olduğunu unutmamak gerekir.

Group Policy ile masaüstü duvar kağıdı dağıtımı için gerekli Group Policy konfigürasyonu aşağıdaki gibidir.

Öncelikle masaüstü duvar kağıdı olarak belirlenen dosyanın tüm kullanıcı ve bilgisayarların erişebileceği bir paylaşım yolunda olması gerekir. Paylaşım için belirli bir sunucu ya da domain controller seçilirse o sunucu ya da domain controller erişilemez hale geldiğinde masaüstü duvar kağıdı değiştirme işleminde sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle bu paylaşımın domain ortamının tamamında paylaşılacak şekilde yapılması bu tip sorunları ortadan kaldıracaktır.

Örnekte bu yol tüm kullanıcıların erişebileceği bir yol olan “C:\Windows\SYSVOL\sysvol\emres.com\scripts\Wallpaper” olarak belirlenmiştir. Bu yol aslında paylaşım yolu olarak “\\emres.com\netlogon\Wallpaper” yoluna eşittir ve buraya eklenen dosyalar tüm domain controllerlar üzerinden paylaşılmış olur. Klasörün içerisine dağıtılacak masaüstü duvar kağıdı dosyası eklenir. Örnekte “Wallpaper.jpg” isimli dosya klasöre eklenmiştir. Böylece “\\emres.com\netlogon\Wallpaper” paylaşım yolunun son hali aşağıdaki şekilde olacaktır.

Yeni bir Group Policy oluşturulur. Örnekte “Change_Wallpaper” adıyla oluşturulmuştur.

Policy sağ tıklanıp Edit seçilir.

User Configuration -> Policies -> Administrative Templates -> Desktop -> Desktop -> Desktop Wallpaper çift tıklanır.

Enabled seçilir. Wallpaper Name bölümüne dağıtılacak masaüstü duvar kağıdı dosyasının paylaşım yolu belirtilir. Örnekte “\\emres.com\netlogon\Wallpaper\Wallpaper.jpg” olarak belirtilmiştir. Wallpaper Style bölümünde ise duvar kağıdının ekranı doldurması için Fill seçilir. OK ile bitirilir.

Son olarak oluşturulan Group Policy uygulanacağı OU’ya bağlanır. Policy kullanıcı bazlı olduğundan kullanıcıların bulunduğu OU’ya uygulanması gerekmektedir.

Böylece policyden etkilenen (OU’da bulunan) kullanıcılar oturum açtığında masaüstü duvar kağıdı değişmiş olacaktır.

Kullanıcılar masaüstü duvar kağıdını değiştirmek istediklerinde ise aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşacaktır ve masaüstü duvar kağıdını değiştiremeyecektir.

Böylece group policy ile masaüstü duvar kağıdı dağıtımı işlemi tamamlanmış olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Exit mobile version