Site icon Emre'nin Sistem Odası

Exchange Server High Availability Çözümleri

Exchange Server High Availability çözümü Database Availability Group (DAG), Database Availability Group (DAG) ağ yapısı ve Database kopyalarının yapılandırılmasını kapsar.

Database Availability Group (DAG) Nedir?

Database Availability Group (DAG), Exchange Server ortamlarında yüksek kullanılabilirlik için kullanılır. Bir DAG 16 adete kadar Mailbox sunucusu ve bir adet File Share Witness (FSW) sunucusuna sahip olabilir. DAG’ın kurulma nedeni Exchange Server ortamında hatalar meydana geldiğinde Mailbox Database’lerin erişimlerinin devamını sağlamaktır.

DAG kurulumu için dikkat edilmesi gerekenler:

Veritabanı Kopyalama (Database Copy)

DAG yapısında DAG üyesi sunucuların sahip oldukları veritabanları birbirine kopyalanır. DAG içerisinde iki tip veritabanı kopyası vardır:

Active Copy: Herhangi bir zaman aralığında DAG üyesine doğrudan bağlı olur ve istemcilere hizmet verir. Aynı anda sadece bir veritabanı kopyası aktiftir. Aktif kopyanın 15’e kadar pasif kopyası olabilir.

Passive Copy: Herhangi bir zaman aralığında DAG üyesine doğrudan bağlı değildir ve aktif database kopyasından sürekli replike edilir.

Veritabanı Taşıma (Database Switchover)

Bir veritabanı bir DAG üyesi sunucudan diğerine taşınabilir. Bu işlem yönetici tarafından başlatılır. Bu işlem sonrasında daha önce bir DAG üyesi sunucuda aktif olan veritabanı pasif hale gelir ve taşındığı DAG üyesi sunucuda aktif hale gelir.

Veritabanı Yük Devretme (Database Failover)

Bir DAG üyesi sunucunun erişilemez ya da kullanılamaz olduğu durumda yine veritabanları erişilebilir bir DAG üyesi sunucuda aktif hale gelir. Taşınma esnasındaki tek fark taşınma işleminin sistem tarafından otomatik olarak yapılmasıdır.

Yeterli Çoğunluk (Quorum) Nedir?

High Availability yapılarında hata anında ayakta kalan sunucuların çalışmaya devam etmesini ve erişilemez durumda olan sunucu veya sunucuların işinin devralınmasını sağlamak için bir yeterli çoğunluk (Quorum) sistemi kullanılır. Yeterli çoğunluğun sağlanamadığı durumlarda Cluster çalışması durur.  Bu nedenle yeterli çoğunluk sistemi oylama esnasında ek bir oy kullanarak yeterli çoğunluğu sağlar.

Dosya Paylaşım Tanığı (File Share Witness)

DAG yapılandırması yapılırken bir dosya paylaşım tanığı belirtilir. Her DAG’ın bir dosya paylaşım tanığı vardır.  Dosya Paylaşım Tanığı, Windows işletim sistemi çalıştıran, bir dosya paylaşımına ev sahipliği yapan ve DAG üyesi olmayan bir sunucudur. Tanığın görevi bir kesinti durumunda Cluster’ın çalışmaya devam etmesi için gerektiğinde ek bir çoğunluk oyu sağlamaktır.

Yapıda sorun yaşandığı (erişimde ya da hizmetlerde kesinti gibi) durumlarda:

Faydalı olması dileğiyle…

Exit mobile version