SCCM ile Microsoft Edge Dağıtımı

Bu makalemde SCCM ile Microsoft Edge dağıtımı konusuna detaylı olarak değineceğim.

SCCM sürüm 1910 ile birlikte Microsoft Edge dağıtım özelliği SCCM’e eklenmiş durumdadır. Microsoft Edge dağıtımları Beta, Dev ve Stable sürümler olarak üç farklı şekilde dağıtılabilmektedir.

Dağıtım için öngereksinimler ise aşağıdaki gibidir:

  • SCCM 1910 veya daha üst sürüme sahip olmak
  • Microsoft Edge tarayıcı MSI dosyalarının indirilmesi için internet bağlantısı
  • PowerShell execution policy’nin Restricted Mode olarak seçili olmaması

SCCM konsolunda Software Library -> Microsoft Edge Management seçildiğinde mevcut durumda tüm makineler için tarayıcı kullanım durumları görüntülenmektedir.

Dağıtım işlemi için

SCCM konsolunda Software Library -> Microsoft Edge Management’a sağ tık -> Create Microsoft Edge Application seçilir.

Microsoft Edge Client Installation Wizard penceresinde

Application Settings bölümünde

Name bölümüne dağıtılacak uygulamanın adı tanımlanır. Örneklte Microsoft Edge’in Stable sürümü dağıtılacağı için Microsoft Edge Stable olarak tanımlanmıştır.

Content Location bölmünde ise Microsoft Edge uygulamasının MSI dosyasının indirileceği dosya yolu UNC path olarak tanımlanır. Örnekte dosya yolu \\SCCM \Applications\Microsoft Edge\Stable olarak tanımlanmıştır.

Next ile devam edilir.

Microsoft Edge Settings bölümünde

Channel bölümünde kurulacak sürüm için kanal seçilir. Bu bölümde Stable, Dev ve Beta sürümleri seçilebilir. Örnekte kurulum Stable sürüm olarak yapılacağı için Stable seçilmiştir.

  • Stable Channel: Kuruluşta geniş dağıtım için tasarlanan ve çoğu kullanıcının kullanacağı kanaldır. Kanalların en kararlısıdır ve önceki Beta sürümündeki özelliklerin dengeli halidir.
  • Beta Channel: Kuruluştaki örnek örnek kullanıcı grubuna dağıtım için kullanılacak kanaldır. Ortamda herşeyin doğru çalıştığının test edilmesi için kullanılır. Eğer bu kanal aracılığıyla dağıtılan sürümle ilgili sorunlar varsa kararlık kanaldan dağıtım yapılmadan önce tespit edilmiş olur.
  • Dev Channel: Microsot Edge’in en son özelliklerini içeren sürümün dağıtımı için bu kanal kullanılır. Sonraki sürümde gelecek sürümdeki yeni özelliklere Beta sürümü öncesinde erişim sağlar.

Select the version of Microsoft Edge that will be installed on the end users’s device bölümünde hangi Microsoft Edge sürümünün kurulacağı seçilir. Örnekte son sürümün kurulması için Latest seçilmiştir.

Allow Microsoft Edge to automatically update the version of the client on the end user’s device seçeneği kurulacak Microsoft Edge uygulamasının internet üzerinden otomatik olarak güncelleştirilmesi istenildiği taktirde seçilir.

Bypass any machine policies which restrict the execution of PowerShell scripts on the user’s device seçeneği öngereksinimlerde bahsedilen PowerShell execution policy’nin Restricted Mode olarak seçilmiş olması durumda PowerShell scriptin bypass olarak çalıştırılması için seçilir.

Next ile devam edilir.

Deployment bölümünde dağıtımın hemen yapılıp yapılmayacağı sorulur. Örnekte Yes ile dağıtım yapılacağı belirtilmiştir. Next ile devam edilir.

General bölümünde dağıtımın yapılacağı collection seçilir. Örnekte tüm istemcilere dağıtım yapılmıştır. Next ile devam edilir.

Content bölümünde daha önce bu uygulamanın Distribution Point’lere dağıtımı yapılmadığı için dağıtılmış herhangi bir içerik görüntülenmez. Add seçilip Distribution Point seçilerekdağıtım yapılacak Distribution Point’lere uygulamanın dağıtımı sağlanır. Next ile devam edilir.

Deployment Settings bölümünde

Action’da uygulama kurulacaksa Install kaldırılacaksa Uninstall seçilir.

Purpose’da uygulama otomatik yüklenecekse Required, uygulamanın kurulumu kullanıcıya bırakılacaksa Available seçilir. Örnekte Required seçilmiştir.

Next ile devam edilir.

Scheduling bölümünde uygulamanın deploy edileceği zaman seçilir.

Schedule the application to be available at bölümünde uygulamanın yüklemesinin ne zamandan itibaren client tarafından görülebileceği seçilir. Örnekte zamanlama yapılmamıştır.

Önemli: Eğer zamanlama yapılacaksa dikkat edilmesi gereken nokta zamanlamanın UTC saat dilimine göre yapılmasıdır. Yani eğer uygulamanın hemen kurulması istenirse ülkemiz GMT+3 zaman diliminde olduğundan buraya girilecek saat ülkemizin yerel saatinden 3 saat geri olarak tanımlanmalıdır.

Installation deadline bölümünde kurulumun yapılması gereken son tarih belirtilir.

Next ile devam edilir.

User Experience bölümünde

User notifications bölümünde

Display in Software Center, and only Show notifications for computer restarts seçilirse Software Center’da sadece bilgisayarı yeniden başlatması gerektiği iletilerini görebilir.

Display in Software Center and Show all notifications seçilirse kullanıcı Software Center’da tüm iletileri görebilir.

Hide in Software Center and all notifications Software Center seçilirse hiçbir ek bilgi görünmez ve kullanıcılar hiçbir bildirim görmez. Örnekte bu seçenek seçilmiştir.

Next ile devam edilir.

Alerts bölümünde eğer bu application deployment sırasında hata alınırsa burada yapılan konfigürasyon doğrultusunda sistemin alarm üretmesi sağlanır. Next ile devam edilir.

İşlem başlatıldığında belirtilen dosya yoluna internetten belirtilen sürümün (örnekte son sürüm) indirildiği gözlenir.

Completion bölümünde dağıtımın hatasız olarak yapıldığı görülür. Close ile bitirilir.

Böylece SCCM ile Microsoft Edge dağıtımı gerçekleştirilmiş olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın