SCCM 1902 Kurulumu – Kurulum

Kurulum öncesi öngereksinimler tamamlandıysa SCCM 1902 kurulumuna başlanabilir. Eğer öngereksinimler tamamlanmadıysa SCCM 1902 kurulumu öncesi öngereksinimlerin karşılanması için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

SCCM 1902 Kurulumu – Öngereksinimlerin Karşılanması

Yapılacak kurulum işlemlerinin daha önce oluşturulup sunucuda yönetici hakları tanımlanan sccmadmin kullanıcısı ile yapılması yerinde olacaktır. SCCM kurulum adımları aşağıdaki gibidir:

Configuration Manager DVD’si ya da indirip açılan (unzip edilen) kurulum klasörü açılıp splash.hta dosyası çalıştırılarak kurulum işlemi başlatılır.

01

Kurulum başladığında aşağıdaki gibi bir pencere bizi karşılar. Bu pencerede Install ile devam edilir.

02

Before You Begin bölümünde bu sihirbazı çalıştırmadan önce maddelerde belirtilen işlemlerin yapılmış olması gerektiği hakkında Configuration Manager bizi uyarır. Bu maddeleri daha önce yerine getirdiğimizden Next ile devam edilir.

03

Available Setup Options bölümünde kurulum bize sistemde tespit edilen herhangi bir site server, site sistem ve configuration manager olmadığını belirtir. Bu nedenle kurulum seçeneklerinden Install a Configuration Manager primary site seçilir. Next ile devam edilir.

04

Product Key bölümünde Configuration Manager lisans anahtarını girmemiz istenir. Bizim lisansımız olmadığından 180 günlük deneme sürümü olarak kurulması için Install the evaluation of this product seçeneği seçilir. Next ile devam edilir.

05

Product License Terms bölümünde anlaşma I accept these license terms kutucukları seçilip kabul edilir. Next ile devam edilir.

06

Prerequisite Downloads bölümünde kurulumda ihtiyaç duyulacak yazılımların dosyalarının nereye indirilmesini istediğimiz sorulur. Download required files seçilir ve bizim belirleyeceğimiz bir yola (Örnekte C:\SCCM Setup\RequiredFiles) kaydedilir. Eğer dosyalar daha önce indirilmiş ise Use previously downloaded files seçeneğini seçilip dosyaların yolu gösterilebilir. Next ile devam edilir.

07

Dosyaların indirilme işlemi başlar.

08

Server Language Selection bölümünde Configuration Manager’ın kullanacağı konsolun ve raporların hangi dil ya da dillerde istendiği sorulur. Burada English seçilip Next ile devam edilir.

09

Client Language Selection bölümünden client işletim sistemlerinin ve kullandığı ve kullanacağı diller seçilir. Burada English ve Turkish seçilip Next ile devam edilir.

10

Site and Installation Settings bölümünde hiyerarşimizdeki site için benzersiz bir site code, site’ın tanımlanması için site name ve Configuration Manager’ın kurulacağı alan seçilmelidir. Bu alan kurulumdan sonra kesinlikle değiştirilememektedir. En altta ise sunucuya Configuration Manager Console da kurulmasını sağlayan Install the Configuration Manager Console işaretlenir. Next ile devam edilir.

11

Primary Site Installation bölümünde Primary Site’ın varolan bir ortama mı yoksa yeni bir site ortamına mı ekleneceği sorulmaktadır. Bizim ortamımız yeni olduğundan Install the primary site as a stand-alone site seçilir. Next ile devam edilir.

12

Database Information bölümünde SQL Server’ın bulunduğu sunucunun adı, veritabanı için isim ve bağlantı için port istenmektedir. Kurduğumuz ortamda SQL Server SCCM sunucusuyla aynı olduğu için SCCM.emres.com olarak belirtilir. Diğer bilgiler default olarak aşağıdaki gibidir. Next ile devam edilir.

13

SQL Server datalarının ve loglarının klasörleri belirtilir. Next ile devam edilir.

14

SMS Provider Settings bölümünde SMS provider olarak hangi ismin kullanılacağı belirlenir. Next ile devam edilir.

15

Client Computer Communications Settings bölümünde Site ve Sistem Rollerinin clientlarla olan iletişiminin nasıl olacağı belirlenir. Her sistem rolünün iletişim metodunu kendisi belirlemesi için Configure the communication method on each site system role seçilir. Next ile devam edilir.

16

Site System Roles bölümünde Management Point ve Distribution Point için kullanılacak sunucu seçilir. Next ile devam edilir.

17

Diagnostic and Usage Data bölümünde Microsoft veri toplama politikası ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır. Next ile devam edilir.

18

Service Connection Point Setup bölümünde Configuration Manager Cloud Service bağlantısı için kullanılacak sunucu seçilmesi istenmektedir. Kurulum essnasında istenmiyorsa Skip this for now seçilir. Daha sonra oluşturulmak istenirse Service Connection Point Site System Role’ü olarak eklenebilmektedir. Örnekte rol kurulumu için SCCM.emres.com sunucusu seçilmiştir. Next ile devam edilir.

19

Settings Summary bölümünde son olarak detaylar incelenip değiştirmek istediğimiz herhangi bir şey yoksa Next ile devam edilir.

20

Prerequisite Check bölümünde kurulumda çıkabilecek problemlerin kontrolü yapılır. Kontrol tamamlandığında All prerequisite rules pass successfully ibaresini görürüz. Begin Install ile kurulum başlatılır.

21
22

Kurulum tamamlandığında Close ile bitirilir.

23

Böylece SCCM 1902 kurulum işlemleri tamamlanmış olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın