File Server Kurulumu

File Server’ın kurulumu ve kullanımı öncesinde “File Server nedir?” sorusunun cevabının bilinmesi yararlı olacaktır.

File Server, veri dosyalarının depolanmasından sorumlu olan sunucudur. İstemciler bu veri dosyalarına ağ üzerinden erişebilirler. Böylece kullanıcılar dosyalarını CD, DVD, harici disk, USB bellek gibi depolama araçlarına aktarmalarına gerek kalmadan ağ üzerinden paylaşabilir. Kullanıcılar yetkileri doğrultusunda File Serverdaki dosyaları ve klasörleri açabilir, okuyabilir, değiştirebilir veya silebilir. Hatta kendi dosyalarını da sunucuya yükleyip dosyalarını sunucuda barındırabilir.

File Server kurulum adımları aşağıdaki şekildedir:

File Server ve File Server Resource Manager rollerinin kurulması için Server Manager çalıştırılır ve Add Roles and Features seçilir.

Açılan pencerede

Before You Begin bölümünde sunucuya rol ekleme ve rol çıkarma işlemleri sırasında dikkat edilecek hususlarla ilgili bilgilendirme yapılmaktadır. Next ile devam edilir.

Installation Type bölümünde sadece tekil sunucu rolü, rol servisi ve özelliği ekleyeceğimiz için Role-based or feature-based installation seçilir. Next ile devam edilir.

Server Selection bölümünde rolün ve özelliklerin ekleneceği sunucu seçilir. Örnekte FILESERVER seçilmiştir. Next ile devam edilir.

Server Roles bölümünde kurulacak roller seçilir. File Server ve File Server Resource Manager rolleri kurulacağı için bu roller seçilir.

Bu roller seçildiğinde karşımıza Add Roles and Features Wizard çıkacaktır. Sihirbazın burada devreye girmesinin nedeni bu rollerin kurulabilmesi için bazı özelliklerin de eklenmesi gerektiğidir. Add features seçilerek ihtiyaç olan özellikler eklenir.

File Server ve File Server Resource Manager rollerinin işaretlendiği görülür. Next ile devam edilir.

Features bölümünde bu rolün kurulumundan sonra eklenen özellikler görülebilir. Next ile devam edilir.

Confirmation bölümünde kurulacak roller ve özelliklerle ilgili bilgiler verilir. Kurulum tamamlandığında sunucunun yeniden başlatılması gerekiyorsa otomatik olarak başlatılması için Restart the destination server automatically if required seçilir.

Bu seçenek seçildiğinde karşımıza Add Roles and Features Wizard çıkacaktır ve gerekirse işlem sonrasında sunucunun herhangi bir bilgilendirme yapmadan yeniden başlayacağı ve bunu kabul etmediğimizi sorar. Yes ile devam edilir.

Bu seçim sonrasında Restart the destination server automatically if required seçildiği görülür ve Install ile kurulum başlatılır.

Kurulum işlemi tamamlandığında Close ile bitirilir.

Server Manager’da Tools bölümü altında File Server Resource Manager aracı görülmektedir.

Böylece File Server kurulum işlemleri tamamlanmış olur. File Server yapılandırmaları ile ilgili makalelerime Kategoriler bölümünden File Server seçerek ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın