SCCM Remote Control Yapılandırması

SCCM, kullanıcıların desteğe ihtiyacı olması durumunda uzak bağlantı yapılıp destek verilmesine imkan vermektedir. Fakat bu bağlantının mümkün olması için SCCM tarafında Remote Control yapılandırmalarının uygulanmış olması gerekir.

SCCM’de Remote Control yapılamaları adımları aşağıdaki gibidir.

SCCM konsolunda

Administration -> Client Settings -> Default Client Settings sağ tıklanır ve Properties seçilir.

Remote Tools bölümünde Configure Settings seçilir.

Enable Remote Control on Client Computers seçilerek Remote Control aktif edilir.

Gerekli firewall izinlerinin otomatik olarak tanımlanması için Domain, Private ve Public seçenekleri mevcuttur. Eğer sadece domain ortamındaki makineler için uzaktan kontrole izin verilecekse Domain seçilir.

OK ile Remote Control aktif edilmesi işlemi tamamlanır.

Yapılan işlem sonrasında Remote Control’ün aktif olduğu gözlenir. Ayrıca Remote Control özellikleri de kullanılabilir hale gelir.

Uzak bağlantı esnasında kullanılacak özelliklerden istenilenler aktif edilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu uzak bağlantıları kimlerin yapabileceğinin belirlenmesidir.

Uzak bağlantı yapacak kullanıcıların ya da grupların belirlenmesi için Permitted viewers of Remote Control and Remote Assistance bölümünden Set Viewers… seçilir.

Uzak bağlantı yapacak kullanıcı ve grupların eklenmesi için sağ üstteki * simgesi seçilir.

Browse.. seçilerek eklenecek kullanıcılar veya gruplar eklenir.

Örnekte HelpDesk ve SCCMAdmins grupları eklenmiştir. Ekleme işlemi tamamlandıktan sonra OK ile bitirilir.

OK ile yapılandırma işlemi bitirilir.

İstemci makinede Machine Policy Retrieval & Evaluation Cycle politikası çalıştıktan sonra Remote Control aracılığıyla bağlantı sağlanabilir.

Bağlantı için SCCM sunucusunda bağlanılacak makine sağ tıklanır ve Start -> Remote Control seçilir.

Açılan bağlantı penceresinde bağlantının sağlandığı ve bağlanılacak makinedeki kullanıcı tarafından izin verilmesi gerektiği görülür.

Bu esnada bağlanılacak makinedeki kullanıcı izin verdiğinde (Approve seçtiğinde) bağlantı sağlanacaktır. Örnekte sccmadmin isimli kullanıcının (SCCMAdmins grubuna dahil olan kullanıcı) bağlantı isteği gönderdiği görülmektedir.

Mevcut bağlantı durumu aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu şekilde SCCM sunucusundan SCCMAdmin kullanıcısı ile uzak makineye bağlantı işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Peki HelpDesk grubuna eklenmiş bir teknik destek personeli kendi bilgisayarından gerekli ağ izinleri verildikten sonra uzak bilgisayara bağlanmak isterse bu yapılandırma nasıl olacak?

Öncelikle SCCM’in kullandığı Remote Control uygulamasının yardım masası çalışanın bilgisayarında bulunması gerekir. Bu kurulum için gerekli dosyalar aşağıdaki şekildedir.

SCCM sunucusunda SCCM kurulumu yapılan klasörler altında (Örnekte “D:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\AdminConsole\bin\i386” ’dir.) aşağıdaki dosyaların tek bir klasör altında (Örnekte CMRemoteControl klasörü) toplanır ve HelpDesk grubuna dahil olan yani uzak makineye bağlanacak kullanıcıya verilir.

  • 00000409 klasörü
  • CmRcViewer.exe
  • RdpCoreSccm.dll

Uzak bağlantı yapacak kullanıcı klasördeki CmRcViewer.exe isimli dosyayı çalıştırır.

Configuration Manager Remote Control uygulamasında File -> Connect seçilir.

Remote Desktop Connection penceresinde bağlanılacak makinenin adı veya IP adresi yazılır ve OK seçilir.

Açılan bağlantı penceresinde bağlantının sağlandığı ve bağlanılacak makinedeki kullanıcı tarafından izin verilmesi gerektiği görülür.

Bu esnada bağlanılacak makinedeki kullanıcı izin verdiğinde (Approve seçtiğinde) bağlantı sağlanacaktır. Örnekte hasan.isik isimli kullanıcının (HelpDesk grubuna dahil olan kullanıcı) bağlantı isteği gönderdiği görülmektedir.

Mevcut bağlantı durumu aşağıdaki gibi olacaktır.

Böylece SCCM Remote Control yapılandırması tamamlanmış olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın