Azure Alt Ağları

Bir sanal ağ bir veya birden fazla alt ağ içerebilir. Alt ağlar mantıksal yapılar sağlamanın dışında güvenlik, performans artırımı ve ağların kolay yönetimi için de gereklidir.

Alt ağlar sanal ağ adres aralığı içerisinde IP adres aralıkları içerir. Her alt ağ birbirini kapsamayan tekil bir CIDR adres bloğu içermelidir. Yani bir alt ağ aynı abonelikte diğer alt ağların tamamını ya da bir kısmını içermemelidir. Bu nedenle alt ağların tanımlanması planlanırken dikkatli olunması gerekir.

Azure varsayılan olarak ağ trafiğini alt ağlar arasında yönlendirir. Azure’un bu trafiği yönlendirebilmesi için kullandığı IP adreslerinin alt ağlar tasarlanırken kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Azure her alt ağın ilk 3 ve son 1 IP adresini bu yönlendirmeler için kullanır. Her alt ağ için ağ kimliğini belirten 1 IP adresi de mevcut olacaktır. Örnekle açıklamak gerekirse /24 olarak tanımlanan birbirinden farklı iki alt ağın trafiğinin Azure tarafından yönlendirilebilmesi için Azure her bir alt ağın kullanılabilir 256 IP adresinden 5 IP adresini rezerve eder. Yani her alt ağda kaynaklarınız için kullanılabilecek 251 IP adresi olur.

Azure ortamında sanal ağın ne olduğunu ve bir sanal ağın ve alt ağların nasıl oluşturulduğunu aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Azure’da Sanal Ağ Oluşturma

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın