Exchange Server High Availability Çözümleri

Exchange Server High Availability çözümü Database Availability Group (DAG), Database Availability Group (DAG) ağ yapısı ve Database kopyalarının yapılandırılmasını kapsar.

Database Availability Group (DAG) Nedir?

Database Availability Group (DAG), Exchange Server ortamlarında yüksek kullanılabilirlik için kullanılır. Bir DAG 16 adete kadar Mailbox sunucusu ve bir adet File Share Witness (FSW) sunucusuna sahip olabilir. DAG’ın kurulma nedeni Exchange Server ortamında hatalar meydana geldiğinde Mailbox Database’lerin erişimlerinin devamını sağlamaktır.

DAG kurulumu için dikkat edilmesi gerekenler:

 • DAG üyelerinin hepsi aynı Exchange Server sürümünü kullanıyor olmalıdır.
  • Exchange Server 2019 CU5 ve Exchange Server 2019 CU6 birlikte bir DAG’a dahil olabilir. Fakat Exchange Server 2019 CU5 ve Exchange Server 2016 birlikte bir DAG’a dahil olamazlar.
  • Mevcut durumda ortamda Exchange Server 2016 DAG yapısı varsa ve yapının Exchange Server 2019 DAG yapısı olması isteniyorsa Exchange Server 2019 sunucuları içeren yeni bir DAG yapısının kurulması ve kullanıcı posta kutularının taşınması gerekir.
  • Exchange Server Enterprise ya da Standard sürümler aynı DAG yapısına dahil olabilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta, Standard sürümü en fazla beş veritabanı Enterprise sürüm ise en fazla 100 veritabanı barındırabilir.
 • DAG’a dahil edilecek tüm Exchange Server sunucularının aynı işletim sistemi sürümüne sahip olması gerekir. Burada amaç DAG tarafından kullanılan Windows Failover Cluster bileşenlerinin uyumlu olmasıdır.
 • Exchange Server kurulumu yapılmadan önce işletim sistemi seçimi yapılırken kurulacak Exchange Server sürümünün işletim sistemi uyumluluğunun da incelenmesi önemlidir.

Veritabanı Kopyalama (Database Copy)

DAG yapısında DAG üyesi sunucuların sahip oldukları veritabanları birbirine kopyalanır. DAG içerisinde iki tip veritabanı kopyası vardır:

Active Copy: Herhangi bir zaman aralığında DAG üyesine doğrudan bağlı olur ve istemcilere hizmet verir. Aynı anda sadece bir veritabanı kopyası aktiftir. Aktif kopyanın 15’e kadar pasif kopyası olabilir.

Passive Copy: Herhangi bir zaman aralığında DAG üyesine doğrudan bağlı değildir ve aktif database kopyasından sürekli replike edilir.

Veritabanı Taşıma (Database Switchover)

Bir veritabanı bir DAG üyesi sunucudan diğerine taşınabilir. Bu işlem yönetici tarafından başlatılır. Bu işlem sonrasında daha önce bir DAG üyesi sunucuda aktif olan veritabanı pasif hale gelir ve taşındığı DAG üyesi sunucuda aktif hale gelir.

Veritabanı Yük Devretme (Database Failover)

Bir DAG üyesi sunucunun erişilemez ya da kullanılamaz olduğu durumda yine veritabanları erişilebilir bir DAG üyesi sunucuda aktif hale gelir. Taşınma esnasındaki tek fark taşınma işleminin sistem tarafından otomatik olarak yapılmasıdır.

Yeterli Çoğunluk (Quorum) Nedir?

High Availability yapılarında hata anında ayakta kalan sunucuların çalışmaya devam etmesini ve erişilemez durumda olan sunucu veya sunucuların işinin devralınmasını sağlamak için bir yeterli çoğunluk (Quorum) sistemi kullanılır. Yeterli çoğunluğun sağlanamadığı durumlarda Cluster çalışması durur.  Bu nedenle yeterli çoğunluk sistemi oylama esnasında ek bir oy kullanarak yeterli çoğunluğu sağlar.

Dosya Paylaşım Tanığı (File Share Witness)

DAG yapılandırması yapılırken bir dosya paylaşım tanığı belirtilir. Her DAG’ın bir dosya paylaşım tanığı vardır.  Dosya Paylaşım Tanığı, Windows işletim sistemi çalıştıran, bir dosya paylaşımına ev sahipliği yapan ve DAG üyesi olmayan bir sunucudur. Tanığın görevi bir kesinti durumunda Cluster’ın çalışmaya devam etmesi için gerektiğinde ek bir çoğunluk oyu sağlamaktır.

Yapıda sorun yaşandığı (erişimde ya da hizmetlerde kesinti gibi) durumlarda:

 • DAG üyelerinin çift sayıda kaldığı durumda eşitliği bozmak için dosya paylaşım tanığı kullanılır. Bu DAG yapıları Node and File Sharing Majority Quorum Mode’unu çalıştırmaktadır.
 • DAG üyelerinin tek sayıda kaldığı durumda dosya paylaşım tanığı, yeterli çoğunluk oylaması için kullanılmaz. Bu DAG yapıları Node Major Quorum Mode’unu çalıştırmaktadır.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın