SCOM’da Toplu Management Pack Ekleme

SCOM için Microsoft tarafından veya üçüncü parti üreticiler tarafından hazırlanan hazır Management Pack’lerin nasıl indirilip içe aktarıldığı konularına daha önce SCOM Management Pack Yönetimi makalemde detaylı olarak değinmiştim. İlgili makaleye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SCOM’da Management Pack Yönetimi

Önceki makalemde SCOM için bu Management Pack’leri tekil olarak indirip daha sonrasında içe aktarma işlemlerini diskten yapmıştık. Bu makalemde ise istenilen tüm Management Pack’lerin topluca nasıl ekleneceğine değineceğim.

Management Pack’leri eklemek için

Administration -> Management Packs -> Installed Management Packs’e sağ tık -> Import Management Packs…

Import Management Packs penceresinde Add -> Add from catalog… seçilir.

Ortamımızda kullanıldığını bildiğimiz ürünler için Find bölümüne yazılarak sadece o ürünle ilgili Management Pack’leri görüntülenebilir. Örneğin ortamımızda Active Directory kullanıldığını ve Active Directory ile ilgili Management Pack’leri istiyorsak Find bölümüne Active Directory yazılıp Search ile arama yapılabilir.

İstenilen Management Pack bulunduktan sonra Management Pack seçilip Add ile eklenir.

Management Pack ekleme işlemine devam etmek için Find bölümüne Management Pack’I eklenmek istenilen diğer ürün yazılır ve yeniden Search ile arama yapılır. Örnekte DNS Server Management Pack’i aranmıştır.

İstenilen Management Pack’ler seçilip Add ile eklenir. Örnekte Domain Naming Service 2016+’ın tümünün seçilmemesinin (sadece iki tane Management Pack seçilmesinin) nedeni tüm dillerin eklenmek istenilmemesidir. İstenilen dil varsa o dil de seçilir Add ile eklenebilir. Management Pack (Örnekte DNS Server) eklendiğinde daha önce eklenilen  Management Pack’lerin (Örnekte Active Directory) altında görüntülenir.

İstenilen Management Pack’ler eklendikten sonra OK ile Management Pack seçim işlemi tamamlanır.

Install seçilerek Managemet Pack’lerin SCOM’a içe aktarımı başlatılır.

İçe aktarım işlemi tamamlandıktan sonra Close ile işlem tamamlanır.

Installed Management Packs bölümünde Active Directory ve DNS Server ile ilgili Management Pack’lerin eklendiği görülmektedir.

Bu Management Pack’lerin sisteme eklenmesi ile birlikte SCOM üzerinde Active Directory ve DNS Server rolleri bulunan tüm sunucuları ve bileşenlerini otomatik olarak izlemeye başlar.

Kısa bir süre sonra ortamdaki Active Directory ve DNS Server rolüne sahip sunuculardaki bileşenleri izlenmeye başlamış olur. Aşağıdaki bölümden bileşenlerin sağlık durumu görüntülenebilir.

Monitoring -> Active Directory Domain Services

Böylece SCOM’da toplu Management Pack ekleme işlemi tamamlanmış olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın