SCOM’da Management Pack Oluşturma

SCOM için Microsoft tarafından veya üçüncü parti üreticiler tarafından hazırlanan hazır Management Pack’lerin nasıl indirilip içe aktarıldığı konularına daha önce SCOM Management Pack Yönetimi makalemde detaylı olarak değinmiştim. İlgili makaleye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SSCOM’da Management Pack Yönetimi

Peki SCOM için kendimiz Management Pack oluşturabilir miyiz? Bu makalemde bu konuya değineceğim.

SCOM için hazırlanmış Management Pack’ler bileşenlerin belirli kurallara göre izlenmesi için tasarlanmıştır. Bu Management Pack’ler kullanılarak bizim belirlediğimiz kurallara (özel yapılandırmaları ve geçersiz kılmaları) göre çalışacak yeni bir Management Pack oluşturulabilir.

Yeni bir Management Pack oluşturmak için

Administration -> Management Packs’e sağ tık -> Create Management Pack

Açılan pencerede daha önce indirilmiş olan Management Pack’lerden Domain Controller’lar ile ilgili Management Pack ile ilişkili geçersiz kılmaların veya diğer özelleştirmelerin depolanması için kullanılacak bir Management Pack oluşturacağımız farzedelim.

General Options bölümünde

Name bölümüne Management Pack ismi ve Description bölümüne de istenilen bir açıklama tanımlanır. Örnekte Domain Controllers olarak tanımlanmıştır. ID verilen isme göre kendiliğinden oluşacaktır. Next ile devam edilir.

Knowledge bölümünde ise diğer Management Pack’lerde olduğu gibi bu Management Pack ile ilgili ek bilgiler eklenebilir. Örnekte eklenmemiştir. Create ile Management Pack oluşturma işlemi tamamlanır.

Yeni oluşturulan Management Pack Administration -> Management Pack -> Installed Management Packs bölümünde görülebilir.

Böylece SCOM’da Management Pack oluşturma işlemleri tamamlanmış olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın