SCOM’da Management Pack Yönetimi

SCOM kurulumu ve temel yapılandırmaları sonrasında ortamın izlenmesi için Microsoft tarafından ve üçüncü taraf üreticiler tarafından hazırlanan Management Pack’lerin SCOM’a eklenmesi gerekir. Bu Management Pack’ler sayesinde SCOM ajanı kurulan sunucu ile ilgili izlenecek veriler ajan aracılığıyla Management Server’a gönderilir ve sunucu Management Server’a eklenen Management Pack’lerden hangileri ile uyumlu ise Management Server bu Management Pack’leri kullanarak sunucudaki bileşenleri izlenmeye başlar.

SCOM kurulumu sonrasında bazı Management Pack’ler sunucuda kurulmuş durumdadır. Bu Management Pack’leri görüntülemek için:

Administration -> Management Packs -> Installed Management Packs

Updates and Recommendations bölümünde mevcut Management Pack’ler için güncelleme veya öneri varsa görüntülebilir.

Bu bölümde herhangi bir Management Pack’e sağ tıklandığında güncel Management Pack’ler indirilebilir veya Management Pack’ler hakkında bilgi alınabilir.

Management Pack’in güncelleştirilmesi için Management Pack sağ tıklanıp Get MP seçilir.

Bu Management Pack’e ait güncelleştirmenin kurulumu için Install seçilir.

İndirme ve içe aktarma işlemleri tamamlandıktan sonra Close ile Management Pack güncelleştirmesi tamamlanır.

İndirip içe aktarabileceğimiz tüm Management Pack’leri görmek için

Administration -> Management Packs’e sağ tık -> Download Management Packs…

Açılan pencerede Add seçilir.

Ortamımızda kullanıldığını bildiğimiz ürünler için Find bölümüne yazılarak sadece o ürünle ilgili Management Pack’leri görüntülenebilir. Örneğin ortamımızda Exchange Server kullanıldığını ve Exchange Server ile ilgili Management Pack’leri istiyorsak Find bölümüne Exchange Server yazılıp Search ile arama yapılabilir.

İstenilen Management Pack bulunduktan sonra Management Pack seçilip Add ile eklenir ve OK ile seçim işlemi bitirilir.

Browse ile Management Pack’in indirileceği dosya yolu belirlenir. Örnekte Microsoft Exchange Server 2013 and Above dosya yolu belirlenmiştir.

Download ile indirime işlemi başlatılır.

İndirme işlemi tamamlandığında Close ile bitirilir.

İndirilen Management Pack’lerin içe aktarılması için

Administration -> Management Packs’e sağ tık -> Import Management Packs…

Açılan pencerede Add tıklanır. Bu bölümde iki farklı seçenek mevcuttur. Bu seçenekler Add from catalog… ve Add from disk…’tir. Add from catalog seçildiğinde yukarıda bahsedilen şekilde Management Pack’ler katalogdan indirilip içe aktarım işlemi gerçekleştirilebilir. Add from disk seçildiğinde ise yukarıda bahsedilen şekilde daha önce indirilen Management Pack’ler varsa içe aktarma işlemi için kullanılır. Örnekte daha önce indirilen Microsoft Exchange 2013 and above Management Pack’inin iç aktarımı yapılacağı için Add from disk seçilmiştir.

Online Catalog bağlantısı için bir uyarı görüntülenir. Bu uyarıda diskten eklenecek Management Pack’lerin doğru çalışabilmesi için bulunması gereken Management Pack varsa online catalogdan ihtiyaç duyulan Management Pack’ler de otomatik olarak indirilip iç aktarılmasının istenilip istenilmediği sorulur. Yes seçilerek önceden indirilmiş olan ve içe aktarılmak istenilen Management Pack’in ihtiyacı olan Management Pack varsa otomatik indirilip içe aktarılması sağlanır.

Daha önce indirilen Management Pack’ler seçilir ve Open tıklanır.

Install seçilerek Managemet Pack’lerin SCOM’a içe aktarımı başlatılır.

İçe aktarım işlemi tamamlandıktan sonra Close ile işlem tamamlanır.

Installed Management Packs bölümünde Microsoft Exchange Server ile ilgili Management Pack’lerin eklendiği görülmektedir.

Bu Management Pack’lerin sisteme eklenmesi ile birlikte SCOM üzerinde Exchange Server kurulumu olan tüm sunucuları ve Exchange Server bileşenlerini otomatik olarak izlemeye başlar.

Kısa bir süre sonra ortamdaki Exchange Server rolüne sahip sunuculardaki Exchange Server bileşenleri izlenmeye başlamış olur. Aşağıdaki bölümden bileşenlerin sağlık durumu görüntülenebilir.

Monitoring -> Microsoft Exchange Server 2013 and above

Bu şekilde SCOM’da Management Pack yönetimi yapılabilmektedir.

Faydalı olması dileğiyle…

SCOM’da Management Pack Yönetimi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın