Group Policy ile Outlook E-Posta İmzası Eklemenin Engellenmesi

Kurum ve kuruluşlarda genellikle kullanıcı e-posta imzaları için herkesin tek bir şablon kullanması istenir. Bu kapsamda Exchange Server aracılığıyla ya da farklı metotlarla bu e-posta imzası şablonları tekilleştirilebilir. Fakat bu durum kişinin kendi e-posta imzasını eklemesi engellenmezse herkes kendi istediği şekilde e-posta imzasını ekleyebilir.

Varsayılan olarak kullanıcılar e-posta imzası ekleyebilir.

Kullanıcının kendi e-posta imzasını eklenmesinin engellenmesi için gerekli Group Policy yapılandırması aşağıdaki gibidir.

Group Policy Management açılır ve ilgili group policy sağ tıklanıp Edit seçilir. Örnekte Group Policy adı Office_Settings’tir.

User Configuration -> Policies -> Administrative Templates -> Outlook 2016 -> Outlook Options -> Mail Format bölümünden Do not allow signatures for e-mail messages açılır.

Policy yapılandırması Enabled olarak değiştirilir ve OK ile yapılandırma işlemi tamamlanır.

Oluşturulan policy (Office_Settings) policy’den etkilenmesi istenilen kullanıcıların olduğu OU’ya bağlanarak uygulanır. Policy yapılandırması User Configuration olduğundan kullanıcılar oturumlarını kapatıp yeniden açtıklarında ya da bilgisayarlarını yeniden başlattıklarında artık Outlook kullanarak e-posta imzası ekleyemeyeceklerdir.

Böylece Group Policy ile Outlook e-posta imzası ekleme engellenmiş olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın