SCCM Güncelleştirme Durumu Sabit Kalması Sorunu ve Çözümü

Bu makalemde SCCM güncelleştirmesi esnasında durumun indiriliyor olarak sabit kalması sorununun çözümüne detaylı olarak değineceğim.

SCCM konsol içi güncellemeleri uzun süre indirme durumunda kalırsa, aşağıdaki çözümler denenebilir. SCCM güncellemelerinde karşılaşılan en yaygın sorun, güncellemeler takılı kaldığı için yüklenememesidir. Bu durumda güncelleme durumunun indirme durumunda olduğu ve daha fazla ilerlemediği gözlenir.

Bir SCCM güncellemesi çeşitli nedenlerle takılabilir ancak SCCM güncelleme indirme sorunlarını hızlı bir şekilde düzeltmek için her zaman CMUpdateReset aracı kullanılabilir. Ayrıca SCCM hizmetlerinin yeniden başlatılması veya Configuration Manager sunucusunun bir kez yeniden başlatılması da çözüm yolları arasındadır.

Gözlem: SCCM güncellemesi indirildiğini gösteriyorsa, güncellemeyi gerçekten indiriyor mu? Site sunucusunda \Program Files\Microsoft Configuration Manager\EasySetupPayload (Örnekte bu dosya yolu D:\ Program Files\Microsoft Configuration Manager\EasySetupPayload’dır) dosya yoluna gidildiğinde, gerçekte neyin indirildiğini görülmelidir.


İndirilemeyen Güncelleştirme İçin Package GUID Tespiti

SCCM konsolunda

Administration -> Updates and Servicing seçilir. Sütunların olduğu bölüme sağ tıklanır ve Package GUID seçilir.

Yani açılan sütunda indirime esnasında Downloading durumunda kalan paketin GUID’i tespit edilir.

D:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\EasySetupPayload dosya yolunda pakete ait klasörün bulunduğu görülür.


CMUpdate Reset Tool Kullanımı

SCCM güncelleme sıfırlama aracını kullanılarak, indirme sorunları olan güncelleme sıfırlanabilir veya sorunlu SCCM güncelleme paketi silmeye zorlanabilir.

CMUpdateReset yardımcı programı, site sunucusunun kurulum klasörü altında D:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\cd.latest\SMSSETUP\TOOLS\CMUpdateReset klasöründe bulunur. SCCM yöneticilerinin bu aracı kullanabilmeleri için bu klasör konumuna erişimi olmalıdır.

İndirme durumunda sorun yaşanan bir SCCM güncellemesi aşağıdaki adımlarla sıfırlanabilir.

İlk olarak, komut istemi yönetici olarak çalıştırılır ve CMUpdateReset klasörünün dosya yoluna gidilerek CMUpdateReset.exe çalıştırılır. Dosya çalıştırıldığında araç kullanım seçeneklerini gösterecektir.

CMUpdateReset.exe kullanım parametrelerinde SQL Server sunucu adı, SQL Server Database adı ve indirilme aşamasında sorun yaşanılan paketin GUID’inin gerekli olduğu görülmektedir. Paketin zorla silinip yeniden indirilmesi istenildiği durumda araç kullanım seçeneklerinden -FDELETE parametreli komut kullanılabilir. Aşağıdaki komut çalıştırılarak sorun yaşanılan güncelleştirme paketi tamamen silinir.

CMUpdateReset.exe -FDELETE -S SCCM.emres.com -D CM_EHS -P 89735386-930A-490A-909B-65101BA8C02C

Komut çalıştığında bir uyarı ile karşılaşılır. Uyarı bu aracın konsol içi güncelleştirmelerde henüz kurulum yapılmamış ve sorun yaşanılan güncelleştirme paketleri için kullanılabileceğini ve bazı ek detayları belirtir. Y ile kabul edilerek işlem başlatılır.

İşlemin sorunsuz şekilde tamamlandığı görülür.

D:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\EasySetupPayload dosya yolunda pakete ait klasörün artık bulunmadığı görülür.

Aynı şekilde SCCM konsolunda Administration -> Updates and Servicing seçildiğinde sorun yaşanılan güncelleştirmenin (Configuration Manager 2203) artık görünmediği görülür.

Check for Updates seçilerek güncelleştirme kontrolü yeniden başlatılır.

Refresh seçildiğinde daha önce sorun yaşanılan sürümün tekrar listeye eklendiği ve indirilebilir olduğu görülür.

Güncelleştirme sağ tıklanıp Download seçilerek tekrar indirme işlemi başlatılır.

Dmpdownloader.log dosyasından güncelleştirmenin indirme durumu takip edilebilir. İndirme işlemin tamamlandığı görülür.

Aynı şekilde D:\Program Files\Microsoft Configuration Manager\EasySetupPayload dosya yolunda pakete ait klasörün artık bulunduğu görülür.

İndirme işlemleri tamamlandıktan sonra durum Ready to Install olarak değişecektir.

Böylece SCCM güncelleştirmesi esnasında durumun indiriliyor olarak sabit kalması sorunu çözülmüş olur.

Faydalı olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın